Dlaczego dieta surowa?
Wielu opiekunów psów zastanawia się w czym dieta surowa jest lepsza od gotowych karm komercyjnych, które są zbilansowane oraz tak wygodne w użyciu. Producenci oraz specjaliści żywienia zwierząt domowych związani z przemysłem paszowym podkreślają także wysokie bezpieczeństwo stosowania gotowych karm w porównaniu z dietą surową.
W czym zatem dieta surowa jest lepsza?
- Każda dieta domowa, niezależnie od tego czy jest to pokarm gotowany czy surowy, charakteryzuje się kontrolą składników oraz możliwością odpowiedniej manipulacji jadłospisu w zależności od potrzeb konkretnego zwierzęcia. Na czym to polega? Otóż jeżeli chcę podać moim psom udziec wołowy, to kupuję udziec i wiem, że podaję właśnie jego. W składzie karmy widzę słowo „wołowina”, które może oznaczać cokolwiek co wchodzi w skład ciała krowy. Nie mam jednak informacji co to jest. Samo słowo „mięso” występujące często w składzie karm, otrzymało swoją prawnie uregulowaną definicję, odnosi się ona jednak wyłącznie do przemysłu spożywczego, nie ma zastosowania w przemyśle paszowym. Definicję tą stworzono aby uchronić konsumenta przed nieuczciwymi praktykami producentów przede wszystkim wędlin i produktów garmażeryjnych. Od tej pory producent pasztetu, pierogów czy parówek nie może w składzie wymieniać mięsa jeżeli wyrób nie zawiera mięśnia szkieletowego. Jeżeli istniała konieczność regulacji prawnej i utworzenia takiej definicji w przemyśle spożywczym, czemu miałabym ufać producentom pasz dla zwierząt domowych?
Ponadto komponując samodzielnie dietę, mam możliwość dopasowania jej do wieku, aktywności i stanu zdrowia moich psów. Także do pory roku. W przypadku psa z alergią na kurczaka mam pewność, że kupując i wkładając do miski udziec wołowy, nie znajdzie się w tej misce nic z kurczaka. Bardzo często w składzie karm komercyjnych występuje ogólne stwierdzenie „tłuszcz drobiowy”, które oznacza tak naprawdę, że używany jest taki tłuszcz jaki aktualnie jest i sam producent nie bardzo wie, czy w danej partii karmy znajduje się tłuszcz kurczaka, kaczki czy inny. Co prawda czysty tłuszcz nie jest alergenem, ale tłuszcz w organizmie nie występuje w formie wolnej. Jest upakowany w tkance tłuszczowej, a ta zbudowana jest z komórek – lipidocytów. Komórki zawierają z kolei białka typowe dla danego zwierzęcia. A więc jeżeli użyto tłuszczu z kurczaka – pies alergik zareaguje i wystąpią objawy.
W zależności od pory roku i aktywności psa, dieta będzie miała różną ilość tłuszczu. Latem gdy są upały, zapotrzebowanie na tłuszcz maleje, maleje także ilość pokarmu. Zimą gdy jest zimno sytuacja diametralnie się zmienia. Miska będzie bogata w tłuszcz, ilość pokarmu wzrasta. Są psy, które z różnych powodów źle tolerują tłuszcz w diecie – w takiej sytuacji należy zwiększyć poziom węglowodanów.
Dzięki pełnej kontroli składników diety mam możliwość natychmiastowej reakcji i wprowadzania zmian.
- Proces przetwarzania – wysoka temperatura, ciśnienie, obecność wody, odwadnianie – zmniejsza poziom składników odżywczych. W przypadku związków wysoce termolabilnych spadek ten sięgać może nawet 70% i więcej. Im więcej procesów przetwarzania, im dłużej one trwają – tym wyższe straty związków odżywczych w składnikach użytych do produkcji karmy. Karmy komercyjne suche to produkty maksymalnie przetworzone. Nie ma na świecie chyba nic co byłoby przetworzone bardziej. Nawet jeżeli słyszycie, że temperatura w produkcji nie jest wysoka, wynosi ona ponad 100 stopni Celsjusza. Oczywiście są wyższe temperatury, ale związki termolabilne ulegają destrukcji już w 60 stopniach. Tu wyższość diety surowej jest bardzo wyraźna. Nie ma przetwarzania, nie ma strat. Przechowywanie produktów w formie zamrożonej jest metodą na zachowanie najwyższej odżywczości znaną od wielu lat.
- Utrata związków odżywczych w wyniku przetwarzania wymaga uzupełnienia poziomu tych związków w karmie. Produkcja karmy ma być tania, a związki służące do uzupełnienia strat mają być trwałe. Do uzyskania bilansu i odpowiedniej odżywczości produktu finalnego używa się więc związków syntetycznych. Tu wyższość diety surowej jest oczywista. Nie ma strat, nie musimy nic uzupełniać, a suplementy stosowane w diecie są produktami naturalnymi – na przykład krew suszona uzupełnia krew spuszczoną w czasie uboju i procesów poubojowych. Naturalne, nie przetworzone produkty zawierają związki aktywne biologicznie. Znane organizmowi. Dzięki temu mechanizmy regulacji wchłaniania i gospodarki działają sprawnie i wydajnie. Nie ma niebezpieczeństwa przeładowania oraz paradoksu niedoborów przy wysokim poziomie danego związku, którego organizm nie rozpoznaje w sposób właściwy. Podczas gdy w naturalnym pokarmie selen znajduje się w postaci selenometioniny i selenocysteiny – form wysoce biodostępnych, w karmach znajdziemy selenin sodu, powszechnie znany jako związek o działaniu owadobójczym. Podczas, gdy w mięsie i podrobach znajdziemy witaminę B12 w 3 naturalnych formach: hydroksykobalaminę, metylokobalaminę i adenozynokobalaminę, w karmach znajdziemy cyjanokobalaminę – syntetyczny, nieaktywny, ale trwały analog bez wartości biologicznej, przy przekształcaniu, którego organizm musi się mocno napracować, a następnie wydalić grupy cyjanowe, które są po prostu toksyczne. Kolejnym przykładem jest miedź, która w nadmiarze prowadzi do rozwoju zapalenia wątroby. Pomimo, że nie ma dowodów na niedobory miedzi w produktach wykorzystywanych do produkcji karm (szczególnie wysokie poziomy w podrobach i odpadach poubojowych) oraz nie ustalono rzeczywistego zapotrzebowania psów na ten pierwiastek, karmy zawierają siarczany miedzi – związki doskonale nadające się jako składnik nawozów dla roślin, dla psów szkodliwe. Na dodatek zapotrzebowanie podobnie jak w przypadku wielu innych pierwiastków zapożyczono z badań nad zwierzętami gospodarskimi i futerkowymi. Prowadzi to do narastającej fali wzrostu zapalności na choroby wątroby u psów.
- Produkty naturalne, świeże i nie przetworzone oraz związki odżywcze w formach aktywnych i wysoce biodostępnych wspomagają w zachowaniu zdrowia i doskonałej kondycji całego organizmu. Sprawnie i wydajnie działające szlaki metaboliczne we wszystkich komórkach ciała są gwarancją zdrowia całego organizmu i są zależne w 100% od jakości spożywanego pokarmu. Efekty „kosmetyczne”, które obserwujemy u psów na diecie RAW – piękne, mięsiste, intensywnie wybarwione, lśniące futro, brak nieprzyjemnego zapachu ciała i wnętrza pyska, mała ilość odchodów, brak gazów, jędrność ciała i piękna masa mięśniowa, chęć do aktywności i radość z życia to finalne efekty będące finalną wypadkową wszystkich procesów metabolicznych w każdej komórce ciała. Dieta surowa ponadto nie jest nudna – jest różnorodna, smaczna, pięknie dla psa pachnąca. Nam z kolei daje możliwość poznania psa od zupełnie innej – tej głębszej strony oraz radość z życia z nim.
Izabela Sekuła
Chcesz, aby Twojemu psu nigdy niczego nie brakowało? Zarezerwuj bezpłatną konsultację z naszym ekspertem od diety BARF już teraz!