FAQ - pytania i odpowiedzi na nurtujące pytania

MITY ODNOŚNIE SUROWEGO ŻYWIENIA BARF/RAW

Surowe mięso powoduje agresję u psów i zmienia je w myśliwych.

Surowe mięso absolutnie nie wyzwala agresji. Dobrze skomponowana dieta, dostarczająca organizmowi wszystkich składników odżywczych na odpowiednim poziomie daje w efekcie między innymi prawidłową pracę układu nerwowego co przekłada się na psychikę psa. Pies zaczyna mieć więcej energii, ale łatwiej się wycisza. Lepiej reaguje na bodźce zewnętrzne. Jest pozytywnie nastawiony do świata. Ponadto gryzienie, szarpanie i miażdżenie pokarmu – w tym kości, pozwala zaspokajać potrzeby psychiczne dzięki czemu pies uspokaja się.

Psy są z natury drapieżnymi myśliwymi. Dieta oparta na surowym mięsie nic w tym względzie nie zmienia. Jeżeli pies nie zostanie nauczony, że polować nie wolno – będzie to robił niezależnie od diety. Jeżeli psa nauczymy, że nie polujemy – surowa dieta nie spowoduje powrotu problemu.

W surowym mięsie są bakterie i groźne pasożyty, które są niebezpieczne dla zdrowia.

Wybierając produkty w jakości spożywczej redukujemy ryzyko zanieczyszczenia patogennymi mikroorganizmami i pasożytami. Mięso przeznaczone do spożycia dla ludzi podlega badaniom i nie ma zagrożenia, że skażone produkty trafią do sprzedaży.

Kości, a zwłaszcza kości z kurczaka, są niebezpieczne dla psów.

Kości surowe nie stanowią zagrożenia dla psów i ich zdrowia pod warunkiem, że układ pokarmowy zwierzaka jest zdrowy i ma odpowiednią wydolność trawienia. Drugim warunkiem jest odpowiednie dopasowanie kości dla psa. Żadnemu psu nie podajemy do jedzenia i zabawy kości nośnych zwierząt dużych i ciężkich (np. wołowych). Dla psa rasy miniaturowej lub małej zwierzęciem dużym i ciężkim jest np. indyk. Nigdy nie podajemy psu kości poddanych uprzednio obróbce termicznej (gotowanie, suszenie w wysokiej temperaturze lub wędzenie), gdyż taka tkanka zmienia strukturę. Kości podawane na surowo powinny być otoczone tkanką mięśniową. Nie powinny być gołe. Kości także nie powinny służyć do zabawy i zajęcia w czasie nudy.

Dieta surowa zawiera zbyt duże ilości białka co prowadzi do choroby nerek.

Dieta surowa prawidłowo skomponowana zawiera ok. 17-18% białka. Jest to białko wysokiej wartości biologicznej. Niezależnie czy mamy do czynienia z mięsem (tkanka mięśniowa), podrobami czy kośćmi, w ich składzie znajdziemy 40-70% wody, tłuszcz, składniki mineralne, witaminy oraz białko.

Dieta surowa wywołuje niedobory żywieniowe.

Odpowiednio skomponowana dieta surowa zawiera wszystkie niezbędne i potrzebne organizmowi składniki odżywcze. W diecie powinno się znaleźć mięso (mięsień szkieletowy), podroby, tłuszcz, jajka, kości (lub suplement wapnia) oraz suplementy, które wnoszą do diety związki, których w diecie brak na skutek przemysłowego chowu zwierząt rzeźnych oraz faktu, iż nie mamy możliwości zapewnić w diecie wszystkich elementów ciała potencjalnej ofiary. Prawidłowo zbilansowana dieta surowa jest niezwykle bogata w makro i mikroskładniki, witaminy w naturalnych, aktywnych biologicznie formach oraz pierwiastki w postaci związków naturalnie występujących w pokarmie i łatwo biodostępnych dla organizmu.

Każdy posiłek musi być kompletny i zbilansowany.

Organizm psa jest wyposażony w mechanizmy regulacji wchłaniania poszczególnych składników odżywczych. Pozwala to płynnie dostosować poziom wchłanianego związku w zależności od potrzeb. Organizm posiada także zdolności tworzenia krótkotrwałych magazynów poszczególnych związków odżywczych tak, aby były dostępne w momencie ich chwilowego braku w pokarmie. Bilans diety powinien zamykać się w ciągu kilku dni. Psy nie wymagają pełnego zbilansowania w każdym posiłku.

Psie jedzenie powinno być gotowane.

U zdrowego psa nie ma ani jednej przesłanki, która nakazywałaby przetwarzanie termiczne pokarmu, pod warunkiem, że dieta opiera się na produktach wysokiej jakości. Przetwarzanie termiczne powoduje straty termolabilnych związków odżywczych (czasem sięgające nawet 80%), a to pociąga za sobą konieczność wyższej suplementacji. Niektóre schorzenia jednak wymagają czasowej lub stałej zmiany na dietę gotowaną.

JAK ZACZĄĆ?

Jakie składniki wchodzą w skład diety surowej i w jakich proporcjach?

Dzienna porcja wynosi zazwyczaj od 1-5% wagi dorosłego psa i od 2-10% aktualnej lub docelowej wagi szczeniąt, w zależności od wieku. Tak obliczona ilość w dziennych porcjach rozdzielana jest w następujący sposób: 30% mięsnych kości, 30% mięsa mięśniowego, 20% podrobów, 20% warzyw (w formie suszonej). Dzienna porcja jest dostosowana do wieku, wagi, aktywności i sylwetki psa. Dzięki różnym opcjom w RAWme Box masz możliwość dostosowania diety do swojego pupila.

Jestem przekonany do diety surowej, ale nie wiem jak zacząć?

Dla osób, które chcą rozpocząć żywienie swoich pupili dietą surową została specjalnie stworzona opcja „Starter”.   W tej opcji poprowadzimy Cię przez bezpieczne wprowadzenie diety surowej dla Twojego zwierzaka. Opcja ta trwa 28 dni, w trakcie, których krok po kroku zostaną wprowadzone różne rodzaje białka do diety, kości, podroby i warzywa. Wprowadzanie elementów po kolei pozwala zidentyfikować i wykluczyć ewentualne problemy trawienne, nietolerancje lub alergie. Korzystając z zestawów startowych RAWme Box, masz pewność, że różne składniki są wprowadzane we właściwej kolejności, gdyż opcja ta opracowana została pod nadzorem specjalisty w żywieniu zwierząt surowym jedzeniem.

Mój pies do tej pory jest na karmie komercyjnej, czy mogę ją mieszać z surową karmą?

Taki sposób nie jest zalecany, gdyż surowe mięso i kości wymagają maksimum sprawności enzymów trawiennych w żołądku. Surowe mięso przebywa w żołądku bardzo krótko, jego obróbka jest szybka. Następnie jest przepychane do dwunastnicy, aby tam dokończyć trawienie. Karmy komercyjne suche najpierw wymagają namoczenia – proces wchłaniania wody jest długi. Niezależnie od tego czy karma komercyjna jest sucha czy mokra, najczęściej zawiera wysoki poziom węglowodanów, w tym błonnika roślinnego. Ich obecność blokuje dostęp białka do receptorów odpowiedzialnych za uwalnianie kwasu solnego i peptydaz. Mieszanie może spowodować przechodzenie do dwunastnicy treści jeszcze nie gotowej do procesów tam się odbywających. W efekcie mamy słabe wykorzystanie składników odżywczych w obu rodzajach diet, a nawet biegunki czy rozwój stanów zapalnych jelit.

Mam małego psa, czy dieta surowa będzie dla niego odpowiedni?

Oczywiście, że tak. Zgodnie z naszą zasadą porcje są dostosowywane do każdego psa indywidualnie i są dostępne dla psów we wszystkich rozmiarach.

Czy mogę karmić szczenięta dietą surową?

Naturalnie, dieta surowa jest najbardziej odpowiednim pokarmem dla zapewnienia harmonijnego wzrostu szczeniaka.  Dzienne ilości, jakie należy podać szczenięciu, są proporcjonalnie większe niż dawki podawane dorosłemu. Dzienna porcja wynosi od 2 do nawet 10% aktualnej lub docelowej wagi szczeniąt, w zależności od wieku i pochodzenia psa. Porcje zmniejszają się w miarę wzrostu zwierzęcia osiągając zazwyczaj poziom 2-3% w wieku dorosłym. W przypadku szczeniąt szczególnie ważne jest monitorowanie wagi psa, aby mieć pewność, że pupil odpowiednio przybiera na wadze i aby móc szybko zaktualizować wielkość porcji jakie są podawane zwierzęciu. Wprowadzenie diety BARF u szczeniąt zalecamy rozpocząć od opcji „Starter”, aby w bezpieczny sposób wprowadzić żywienie surowe dla szczeniaka.

Skąd mam wiedzieć, że porcje są dostosowane do mojego psa?

Łatwo jest stwierdzić, czy pies ma nadwagę. Wgłębienie po bokach musi być widoczne, a ostatnie żebra zarysowane. W przypadku psów długowłosych, należy odnieść się do dotyku, powinieneś być w stanie z łatwością policzyć żebra bez naciskania, kiedy kładziesz ręce po obu stronach klatki piersiowej zwierzaka. Wskazane jest również comiesięczne monitorowanie wagi pupila, aby mieć kontrolę i pewność, że odpowiednia waga psa idzie w parze z jego idealną sylwetką.

Mój pies jest stary, czy mogę zacząć go karmić dietą surową?

Oczywiście, że tak. Zgodnie z naszą zasadą porcje są dostosowywane do każdego psa indywidualnie i są dostępne dla psów w każdym wieku.

NASZE OFERTY I PRODUKTY

Jak wygląda skład diety RAWme Box?

Karmy składają się z naturalnych składników takich jak świeże mięso, mięsne kości, podroby i suszone warzywa. Do produkcji karm wykorzystujemy produkty spożywcze najwyższej jakości z możliwością spożycia przez ludzi (Human Grade). Jednak, aby zgodnie z prawem móc produkować karmę dla zwierząt zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1069/2009 z dnia 21 października 2009 r. Art. 35 pkt. a) lit. (iii) musimy to formalnie robić z tzw. produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego kategorii 3, które są wymienione w Art. 10 pkt. a) i b) ppkt. (i) i (ii) . Co za tym idzie nawet towar najwyższej jakości, taki który mógłby być dostarczony do “sklepu mięsnego”, a który przeznaczamy do produkcji karmy musimy przeklasyfikować na produkt uboczny pochodzenia zwierzęcego. Zmiana klasyfikacji dokonywana jest u naszych dostawców, jednak pod naszym nadzorem, gdyż osobiście odbieramy mięso i podroby u nich w zakładach. Dowody zakupu będą potwierdzeniem jakości mięsa, z której korzystamy w zakładzie produkcyjnym, dzięki czemu dajemy gwarancję, że produkty te są najwyższej jakości. Dietę dopasowujemy indywidualnie do potrzeb każdego psa. Wypełnij formularz aby zobaczyć, co proponujemy Twojemu pupilowi.

Jakie są proporcje mięsa, kości, podrobów i warzyw?

Dzienne porcje składają się z 30% mięsa (w tym ryb), 30% mięsnych kości, 20% podrobów, oraz 20% warzyw. Mięso jest surowe, pokrojone na kawałki.  Dbamy również o zróżnicowanie źródeł mięsa i podrobów. Aby zapewnić odpowiednio zbilansowaną dietę przygotowujemy co najmniej 4 różne menu na zamówienie.

Jakie podroby zawiera dzienna porcja?

Dzienna porcja składa się z czterech różnych podrobów tj. wątroby, serca, płuc i nerek. Staramy się, aby każdy z podrobów stanowił 5% w dziennej porcji. Ich podawanie jest niezbędne, gdyż dostarczają minerały i witaminy konieczne w przypadku stosowania surowej diety.

Ile kosztuje dieta RAWme Box?

Cena porcji diety RAWme Box jest uzależniona od zapotrzebowania dziennego Twojego pupila, jest wyliczana na podstawie formularza, który wypełniasz przed złożeniem zamówienia. Dieta jest dostosowywana indywidualnie i zawsze masz możliwość modyfikacji diety tak, aby była ona idealnie dopasowana do Twojego pupila. W przypadku korzystania z diety u szczeniąt cena miesięczna za Usługę będzie modyfikowana w zależności od wielkości procentowej diety w danym miesiącu, wagi szczeniaka i wielkości porcji.

Czy można zamówić na krócej niż 14 dni?

Nasze pakiety jednorazowe przygotowywane są na 14 dni, tak aby Twój pupil miał odpowiedni czas na zapoznanie się z naszymi porcjami i aby mógł posmakować nowej diety.

Jak pakowana jest porcja w diecie RAWme Box?

Nasze diety pakowane są w dzienne porcje dla Twojego pupila, które są wysyłane w stanie zamrożonym, w biodegradowalnych woreczkach. Przed wysyłką porcje pakowane są w personalizowany karton zabezpieczony styropianem, a w okresie letnim dodatkowo wkładami żelowymi.

Czy produkt jest zamarznięty?

Produkt wysyłany jest w stanie głęboko zamrożonym. 

Jak przechowywać porcje w diecie RAWme Box? Jak długo jest zdatna do spożycia porcja dzienna?

Porcje w RAWme Box wysyłane są w postaci zamrożonej. Po otrzymaniu paczki należy je jak najszybciej przełożyć do zamrażalnika. Porcje mogą być przechowywane w zamrażalniku zgodnie z datą podaną na etykiecie każdej dziennej porcji.

Porcje należy rozmrażać w lodówce. Po rozmrożeniu porcji można ją przechowywać w lodówce max 24h.

Czy dieta będzie dobrze zbilansowana?

Każdy pakiet jest przygotowywany pod okiem naszego specjalisty od surowego żywienia zwierząt. Dieta dobierana jest pod potrzeby indywidualne pupila, zgodnie z zasadami diety surowej. Aby dieta była w pełni zbilansowana wymaga suplementacji. Suplementy możemy dla Ciebie przygotować w postaci suplocuksów według potrzeb Twojego pupila i dołączyć do dziennych porcji.

Jak wygląda opcja startowa i jak długo jej używamy?

Opcja „Startowa” jest dla osób, które chcą rozpocząć żywienie swoich pupili dietą surową. W tej opcji poprowadzimy Cię przez bezpieczne wprowadzenie diety surowej dla Twojego zwierzaka. Opcja ta trwa 28 dni, w trakcie, których krok po kroku zostaną wprowadzone różne rodzaje białka do diety, kości, podroby i warzywa. Wprowadzanie elementów po kolei, pozwala zidentyfikować i wykluczyć ewentualne problemy trawienne, nietolerancje lub alergie. Korzystając z zestawów startowych RAWme Box, masz pewność, że różne składniki są wprowadzane we właściwej kolejności, gdyż opcja ta opracowana została pod nadzorem specjalisty w żywieniu zwierząt surowym jedzeniem.

Czy dieta będzie urozmaicona?

Pakiety RAWme Box zapewniają różnorodność w diecie pupila. W pakietach “Basic” i “Standard” w każdym zamówieniu jest cztery różne menu, natomiast w pakiecie “Premium” jest siedem różnych menu w miesiącu.  Każda dzienna porcja skomponowana jest z 2 lub 3 różnych białek.

ZDROWIE, ZAGROŻENIE, HIGIENA

W jakich przypadkach dieta surowa jest niewskazana?

Dieta surowa nie jest wskazana u psów ze schorzeniami w obrębie układu pokarmowego – długotrwałe stany zapalne żołądka, jelit, trzustki oraz wątroby, uniemożliwiające prawidłowe trawienie i wchłanianie. Także stany po poważnych zabiegach chirurgicznych na żołądku i jelitach, masywnych zatruciach czy infekcjach o agresywnym przebiegu wymagają czasowej zmiany diety na gotowaną.

Mój weterynarz jest przeciwko diecie surowej, co mam zrobić?

Zawsze, w każdym przypadku, gdzie mamy do czynienia z odmiennością poglądów, najlepszym rozwiązaniem jest po prostu rozmowa. Jeżeli przekonasz lekarza, że stosując dietę surową wiesz co robisz i jak ją komponować i bilansować, na pewno nie będzie się sprzeciwiał.  Należy pamiętać, że lekarz weterynarii ma w gabinecie niemal codziennie ofiary źle stosowanej, błędnie interpretowanej diety surowej. Taka sytuacja nie nastraja go pozytywnie do suchej informacji „mój pies jest na diecie RAW”.

Mój pies jest uczulony na białka mięsa, co mogę zrobić?

Nie ma czegoś takiego jak uczulenie na „białka mięs”. To prawda, że alergenem jest zawsze białko. Jednak alergenem jest konkretne białko. Psy podobnie jak ludzie mogą być uczulone na jedno białko lub kilka różnych białek. Jednak zawsze są to konkretne białka konkretnych zwierząt. Uczulenie na wołowinę nie wyklucza z automatu obecności w diecie mięsa jako takiego. Po prostu wtedy wykluczamy wołowinę. Uczulenie na kurczaka nie wyklucza z diety innych ptaków – kaczki, indyka, perliczki, gęsi, strusia, przepiórki czy bażanta. Alergenem może być także białko roślinne. Często u psów mamy do czynienia z alergią na marchew, buraka, kukurydzę, ryż czy soję. W przypadku stwierdzenia alergii zawsze należy przeprowadzić prawidłowy proces diety eliminacyjnej oraz wykluczyć z diety alergeny.

Używam suplementów diety/leków dla mojego psa, czy są one kompatybilne z dietą surową?

W diecie surowej stosujemy suplementy przynależne tej diecie. Nie ma podstaw do stosowania suplementów wieloskładnikowych. Wśród leków uważać należy na inhibitory pompy protonowej, które przez obniżenie poziomu uwalnianiania kwasu solnego, mogą doprowadzić do spadku wydajności procesów trawienia w żołądku.

Co powinienem zrobić, jeśli mój pies nie toleruje diety surowej?

Takiego psa należy przede wszystkim dobrze zdiagnozować. Zazwyczaj taka nietolerancja ma podłoże w przewlekłych schorzeniach żołądka i jelit. Bez celowej diagnostyki niemożliwe jest podjęcie działań leczniczych, mających na celu przywrócenie sprawnego procesu trawienia i wchłaniania, niezależnie od stosowanej diety.

Mój pies jest na surowej diecie i bardzo mało pije, czy powinnam się martwić?

Dieta surowa zawiera 60-70% wody co oznacza, że w 1kg pokarmu znajduje się 600-700 ml wody. Dla porównania suche karmy mają tylko 8% wilgotności w związku z czym całe zapotrzebowanie dobowe na wodę musi być zaspokojone wodą wypijaną z miski. Psy na diecie dostarczającej dużej ilości wody muszą uzupełnić tylko różnicę między zapotrzebowaniem, a poziomem wody w pokarmie.

Czy przed podaniem psu karmy powinnam ją umyć?

Stosując produkty wysokiej jakości nie ma potrzeby mycia mięsa, kości, podrobów czy innych elementów diety surowej przed podaniem. Jeżeli stosujemy mięso z nieznanego źródła, mycie wodą także nie uwolni go od potencjalnego zanieczyszczenia mikrobiologicznego i parazytologicznego.

Słyszałam, że psy nie trawią surowego mięsa co powoduje zaleganie pokarmu w jelitach (małe kupy).

Odchody złożone są z niestrawnych, nieprzydatnych organizmowi resztek pokarmowych, złuszczonych nabłonków pochodzących z całej długości układu pokarmowego, bakterii zasiedlających jelita oraz wody. Im wyższy poziom niestrawnych resztek w diecie, tym odchody psa są większe. Psy są ewolucyjnie przystosowane do niemal perfekcyjnego trawienia surowego mięsa i kości. Jest to także pokarm bardzo wysoce przyswajalny. Dlatego właśnie psy na diecie surowej wydalają znacznie mniejsze odchody w porównaniu z psami na karmach komercyjnych o wysokim poziomie węglowodanów i błonnika. Nieco większe odchody wydalają psy na diecie surowej z dodatkiem warzyw i owoców.

INNE PYTANIA

Czy mięso będzie świeże?

Mięso jakie dostarczymy dla Twojego pupila będzie w kawałkach, więc będziesz mógł sam ocenić jakość i świeżość produktu jaki trafi w Twoje ręce.

Czy mogę z dnia na dzień przejść na wasza dietę?

Tak, jeśli pies jest żywiony surowo, jeśli nie, zalecamy rozpocząć żywienie od opcji „Startowej”.

Mój pies ma alergię, nietolerancję jest chory, czy żywienie naturalne pomoże, czy jego stan się nie pogorszy?

Żywienie na surowo jest najbardziej zbliżone do naturalnej diety jaką miałyby nasze zwierzęta w naturze jako mięsożercy. Jeśli Twój pupil ma alergię lub nietolerancję na jakieś składniki to w każdym pakiecie jest możliwość wykluczenia składników wywołujących alergię. Jedzenie jest w 100% naturalne, nie zawiera konserwantów, jest podawane w kawałkach, więc widać jakość podawanego jedzenia. A w razie wystąpienia jakichkolwiek problemów zawsze masz możliwość skorzystać z porady naszego specjalisty, który przygotuje dla Twojego Pupila indywidualnie skomponowaną dietę, a my Ci ją przygotujemy i dostarczymy pod wskazany adres.

Czy mój pupil nie będzie miał alergii na mięso?

Jeśli Twój pupil nie jest jeszcze na diecie surowej i nie wiesz, czy nie ma alergii proponujemy rozpoczęcie wprowadzania diety od opcji “Starter”, aby w sposób bezpieczny i we właściwej kolejności wprowadzać kolejne białka do diety pupila. Wprowadzanie białek po kolei pozwala na zidentyfikowanie ewentualnych alergii lub nietolerancji i szybkie wykluczenie ich z diety.

Mój pies nigdy nie jadł surowego mięsa, czy będzie chciał?

Psy są z natury mięsożercami i żywiąc je właśnie w taki sposób zapewniamy im powrót do żywienia zgodnego z ich naturą. Porcje przygotowane przez RAWme Box są w 100% naturalne, nie zawierają konserwantów i zaspokajają potrzeby behawioralne zwierząt związane z żuciem i gryzieniem. Psy bardzo łatwo przechodzą z karm komercyjnych na surowe żywienie, wiedzą co dla nich najlepsze i instynktownie powinny chcieć jeść mięso :-)

Czy dieta będzie dopasowana do mojego pupila?

Diety w RAWme Box są przygotowane pod nadzorem specjalisty w żywieniu surowym zwierząt i są przez niego zaakceptowane. Dzięki temu mamy pewność, że są właściwie obliczone parametry diety niezbędne dla każdego pupila. Dodatkowo w momencie jak Twój pupil jest już na surowym żywieniu zawsze jest możliwość w Panelu Klienta zmian parametrów diety, tak aby była ona skomponowana idealnie dla Twojego pupila. Mamy też opcję “Zrób to sam”, w której to Ty, jako opiekun, samodzielnie komponujesz dietę dla swojego pupila.

A co jeśli mój pies tego nie polubi?

W pakietach “Basic”, “Standard” i “Zrób to sam” udostępniamy opcję zamówienia jednorazowego na okres 14 dni. W tym czasie jest możliwość sprawdzenia, czy pies polubi porcje przygotowywane przez RAWme Box.

Czy będę wiedziała, jak to podać psu?

Pakiety RAWme Box są przygotowywane według dziennego zapotrzebowania pupila. To Ty jako opiekun decydujesz, na ile porcji w ciągu dnia podzielić dzienne zapotrzebowanie. Każdą dzienną porcję wystarczy wcześniej wyjąć z zamrażarki, rozmrozić w lodówce, przełożyć do miski i podać pupilowi w temperaturze pokojowej. Pamiętaj, aby porcja poza lodówką była przechowywana pod przykryciem do momentu podania psiakowi, jest to bardzo istotne w okresie letnim! W przypadku opcji startowej porcje dzienne są ponumerowane, aby ułatwić kolejność wprowadzania poszczególnych białek do diety.

PŁATNOŚCI

Jak mogę zapłacić?

W zależności od rodzaju produktu i miejsca odbioru do wyboru oferujemy następujące formy płatności:

DOSTAWY

Jak daleko są dostarczane paczki RAWme Box?

RAWme Box dostarcza paczki kurierem InPost na terenie całej Polski. 

Jak często i w jaki sposób realizowane są dostawy karmy RAWme Box?

W RAWme Box dostawy są realizowane w zależności od zlecenia Klienta. Mogą być dostarczane raz na 28 dni lub raz na dwa tygodnie. Ty jako opiekun pupila decydujesz jak często chcesz mieć dostarczane jedzenie dla swojego zwierzaka. Możesz częstotliwość dostaw dostosować do np. wielkości swojego zamrażalnika.