„A tak lubiłam te buty...” - o „gryzącym” problemie właścicieli czworonogów

page image

Praktycznie każdy z nas, bez względu na to czy jego towarzyszem na czterech łapach jest szczenię z najlepszej hodowli, czy też adoptowana bieda, spotkał się z problemem jakim jest gryzienie przez psa różnych przedmiotów. Bez względu na to czy pogryzione przedmioty były wartościowe, czy też nie – o ile nie były gryzakiem dla psa - nie powinny zostać przez niego zniszczone.

Właściciele psów zadają sobie często pytanie: „Jak oduczyć psa gryzienia butów?”, a tymczasem pytaniem, które powinno paść jako pierwsze jest: „Dlaczego psy gryzą przedmioty?”.

Potrzeba żucia podstawą psiej psychiki.

Zrozumienie podstaw psiego behawioru jest idealnym startem dla wspólnego wypracowania pożądanych zachowań i wyeliminowania tych, które powodują zniszczenia.

Żucie i gryzienie przedmiotów jest najlepszym i naturalnym sposobem na rozładowanie napięcia i wyciszenie u psa. W sytuacjach stresowych Twój czworonóg będzie szukał ujścia dla skumulowanej w sobie energii i uczuć. Jedne psy szczekają, inne podgryzają właścicieli i gości podczas ich wizyty, inne biegają jak szalone w kółko, a kolejne stają się natarczywe i atencyjne, uniemożliwiając właścicielowi i gościom przeprowadzenia normalnej rozmowy przy kawie czy herbacie.

Są też psy, które podczas takich sytuacji stają się wycofane i nie wchodzą w interakcje z otoczeniem. Zamykają się w swoim „kokonie”. Dla każdego z nich najlepszym rozwiązaniem będą gryzaki, które pomogą się zrelaksować i sprawią, że futrzak się wyciszy.

Następnym, niepodważalnym faktem jest ten, że żucie i gryzienie twardych przedmiotów pomaga zachować higienę jamy ustnej. Oczywiście pod warunkiem, że przedmiotem przeznaczonym do gryzienia będą gryzaki dla psa dopasowane do jego możliwości. Zabawki w kształtach piłek z wypustkami dodatkowo czyszczą powierzchnię zębów, natomiast gryzaki naturalne (odzwierzęce) prócz działania higienicznego mają także walory smakowe, którym nie oprze się praktycznie żaden pies.

Jak wybrać odpowiedni gryzak dla psa?

Gryzaki te dobieramy odpowiednio do naszego merdającego przyjaciela, a więc oceniając jego możliwości poradzenia sobie z gryzieniem. Tutaj wybór determinują:


Wielkość psa ma znaczenie, ponieważ o ile mały pies otrzymujący wielki gryzak po prostu dłużej z nim „powalczy”, o tyle mały gryzak dla dużego psa może stać się nawet śmiertelnym zagrożeniem.

Wśród zagrożeń najczęstszym są: zadławienia, zatkania prześwitu przewodu pokarmowego, wbicia w ściany przełyku, żołądka i jelit.

Jeśli chodzi o odpowiedni dobór gryzaków, kierować powinniśmy się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem.

Przytoczyć można tutaj sytuację, która zmroziła większość właścicieli psów na całym świecie. Sławne „kości ze szpikiem” dostępne w większości sklepów zoologicznych blokowały się na żuchwach psów i sprawiały im niesamowity ból, wymagały interwencji chirurgicznej, by uwolnić psa.

Nie oznacza to jednak, by całkowicie rezygnować z podawania psu gryzaków z naturalnych składników, a jedynie ukazuje nam jak ważna jest rozwaga podczas wybierania ich.

Na szczęście dla większości psów, które dotknęła ta sytuacja skończyło się tylko na interwencji lekarza weterynarii i rozcięciu kości, jednak stres jaki przeżyli właściciele i same psy z pewnością na długo zapadnie w ich pamięci.

Mogłoby wydawać się, że takie sytuacje są niezwykle rzadkie, ale jak pokazują badania – to właśnie nieodpowiednio dobrane przysmaki są jednym z najczęstszych powodów wizyt w lecznicach i interwencji chirurgicznych (które są obarczone dużym ryzykiem dla zwierzaka).

Ważne: jeśli Twój pies przewlekle choruje, ma za sobą epizody zadławień lub jest na diecie eliminacyjnej - konsultuj każdy nowy składnik diety (gryzaki naturalne to także składnik diety) z lekarzem weterynarii, który prowadzi leczenie Twojego zwierzaka.

Jakie gryzaki dla psa?

Przede wszystkim warto zawsze kierować się ich składem. Wśród gryzaków dla psów znajdziesz wiele opcji, wybieraj jednak te, które są najbardziej naturalne. Jeśli jesteś BARFiarzem, z pewnością znasz:

To tylko niewielka część dostępnych naturalnych gryzaków dla psów, jednak każdy z nich pozwoli Twojemu psu na chwilę relaksu i sprawi, że gryzione z uwielbieniem elementy wyposażenia domu lub garderoby staną się bezpieczne.

Pamiętaj jednak, że „nie wszystko złoto, co się świeci” - producenci często kuszą pięknym opakowaniem lub zabawną formą gryzaków naturalnych maskując w ten sposób bardzo słabej jakości skład.

Dlatego też zawsze czytaj skład i wystrzegaj się ulepszaczy smaku, sztucznych aromatów czy niebezpiecznych substancji konserwujących, które mogą zaszkodzić Twojemu towarzyszowi.

Do "gryzaków" można zaliczyć także absorbery psiej energii w postaci zabawek, które napełniamy przysmakami. Gumowe zabawki na pokarm dla psa umożliwiają włożenie do ich wnętrza dowolnych przysmaków, które pies będzie powoli wylizywać. To także świetna opcja dla psów, które zostają same w domu czy mieszkaniu i się nudzą - idealnie rozładowuje napięcie i zapewnia zajęcie na dłuższy czas.

Pamiętajmy jednak, że naturalne przysmaki w formie gryzaków powinny być podawane tylko i wyłącznie pod obecność właściciela. Pozostawianie psa sam na sam z gryzakami naturalnymi może skutkować zadławieniem lub uszkodzeniem ciała psa. Zawsze miej swojego pupila na oku.

Co jeśli gryzaki nie pomagają?

Zdarzają się oczywiście sytuacje, w których nawet najlepsze gryzaki nie są w stanie pomóc nam w rozwiązaniu problemu niszczenia przez psa różnych rzeczy. Jeśli próby przekierowania psa na gryzaki nie dają efektów lub widzisz, że to dla psa dalej za mało – warto skonsultować się z doświadczonym behawiorystą, który pomoże określić podłoże problemu i zaleci konkretne rozwiązania.

Aby dowiedzieć się więcej na tematy związane z wychowaniem psa, problemów spotykających właścicieli czworonogów i żywienia w zgodzie z naturą (dieta RAW dla psa) – odwiedzaj nasz blog regularnie. Jesteśmy tu, by dzielić się naszą wiedzą i doświadczeniem budowanym wspólnie ze specjalistami psiego żywienia, behawiorystyki i lekarzami weterynarii. Do zobaczenia!