Korzyści płynące z surowej diety BARF

Właściwy pokarm pozwala na prawidłowy rozwój Twojego psa. Czy jesteś pewien, że karma, którą podajesz swoim pupilom, jest pełnowartościowa i zawiera wszystkie mikro i makroelementy potrzebne dla zdrowego rozwoju Twojego psa? W czasach wysoko przetworzonej żywności nietrudno o alergie pokarmowe i problemy żołądkowe dlatego warto wrócić do korzeni i spróbować surowej diety BARF.

W tym artykule podpowiemy Ci jak dobrać najlepszą dietę, aby Twój pies żył długo i zdrowo oraz o tym czym jest karma komercyjna i jakie korzyści płyną z surowej diety BARF.

Ile karm, tyle diet - czy wiesz co je Twój pies?

​​Każda domowa dieta, niezależnie od tego, czy jest to pokarm gotowany, czy surowy, charakteryzuje się kontrolą składników oraz możliwością odpowiedniej manipulacji jadłospisu w zależności od potrzeb konkretnego zwierzęcia. Sami możemy dobierać składniki, mięso, warzywa i owoce oraz suplementy, które wiemy, że najbardziej służą zdrowiu naszych podopiecznych.

Kupując gotowe mieszanki karm, suchych czy mokrych, nie jesteśmy w stanie w 100% dowiedzieć się, co dokładnie zjada nasz pies. Przykładowo, jeśli w składzie karmy widzimy słowo „dróbwołowina”, może to oznaczać cokolwiek, co wchodzi w skład ciała kurczaka, np. Dzioby, paznokcie, oczy, itp.krowy. Nie mamy jednak informacji, co to dokładnie jest. Samo słowo „mięso”, które występujące często w składzie karm, prawnie otrzymało swoją uregulowaną definicję, jednak odnosi się ona wyłącznie do przemysłu spożywczego i nie ma zastosowania w przemyśle paszowym.

Czy nadal jesteś pewien, że wiesz, co Twój pies je?

Wielu opiekunów czworonogów zastanawia się czym najlepiej karmić swoje psy, jaką karmę wybrać oraz jaką dietę zastosować. Możliwości jest oczywiście wiele, dlatego w następnych paragrafach opowiemy jakie korzyści przynosi i w czym surowa dieta jest lepsza od gotowych karm komercyjnych, które są zbilansowane oraz tak wygodne w użyciu.

Dieta BARF, co to takiego i jakie ma korzyści.

O tym, czym jest i na czym polega surowa dieta BARF, pisaliśmy szczegółowo w artykule BARF - co to, tu jednak skupimy się na korzyściach, jakie niesie ze sobą.

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym w ogóle wyróżnia się surowa dieta BARF.
BARF (Biologically Appropriate Raw Food - Biologicznie odpowiednie surowe jedzenie) to model żywienia czworonogów, oparty na surowym, nieprzetworzonym mięsie, podrobach i kościach oraz warzywach i suplementach uzupełniających niedobory w diecie.

Dieta BARF składa się z produktów naturalnych, świeżych i nieprzetworzonych oraz związków odżywczych w formach aktywnych i wysoce biodostępnych, które wspomagają w zachowaniu zdrowia i doskonałej kondycji całego organizmu. Dzięki temu sprawnie i wydajnie działające szlaki metaboliczne we wszystkich komórkach ciała są gwarancją zdrowia całego organizmu i są zależne w 100% od jakości spożywanego pokarmu.

Efekty „kosmetyczne”, które obserwujemy u psów na diecie BARF – piękne, mięsiste, intensywnie wybarwione, lśniące futro, brak nieprzyjemnego zapachu ciała i wnętrza pyska, mała ilość odchodów, brak gazów, jędrność ciała i piękna masa mięśniowa, chęć do aktywności i radość z życia to finalne efekty będące finalną wypadkową wszystkich procesów metabolicznych w każdej komórce ciała.

Dodatkową korzyścią jest to, że dieta surowa nie jest nudna – jest różnorodna, smaczna, pięknie dla psa pachnąca. Nam z kolei daje możliwość poznania psa od zupełnie innej – tej głębszej strony oraz radość z życia z nim.

W czym dieta surowa jest lepsza od innych

Surowa dieta BARF wyróżnia się tym, że dokładnie wiemy, co podajemy naszym zwierzętom. Otóż jeżeli chcemy podać naszym psom udziec wołowy, to kupujemy udziec i wiemy, że podajemy właśnie jego. W przypadku psa z alergią na kurczaka mamy pewność, że kupując i wkładając do miski udziec wołowy, nie znajdzie się tam nic z kurczaka.

Kupując gotową, komercyjną karmę, bardzo często zauważymy, że w składzie występuje ogólne stwierdzenie „tłuszcz drobiowy”, które oznacza tak naprawdę, że używany jest taki tłuszcz, jaki aktualnie jest i sam producent nie bardzo wie, czy w danej partii karmy znajduje się tłuszcz kurczaka, kaczki czy inny. Co prawda czysty tłuszcz nie jest alergenem, ale tłuszcz w organizmie nie występuje w formie wolnej. Jest upakowany w tkance tłuszczowej, a ta zbudowana jest z komórek – lipidocytów. Komórki zawierają z kolei białka typowe dla danego zwierzęcia. A więc jeżeli użyto tłuszczu z kurczaka – pies alergik zareaguje i wystąpią objawy, a my nadal nie będziemy pewni, co dokładnie uczula naszego psa.

Wybierając surową dietę BARF, mamy pełną kontrolę składników wkładanych do miski oraz możliwość natychmiastowej reakcji i wprowadzania zmian.
Co więcej, komponując samodzielnie dietę, mamy możliwość dopasowania jej do wieku, aktywności i stanu zdrowia psów, a także do pory roku. Latem i zimą zapotrzebowanie na tłuszcz i węglowodany jest inne, dlatego wiedząc, co pies lubi i co daje mu siły, możemy modyfikować ilość danego składnika, a przy tym nie musimy się bać o utratę ważnych składników odżywczych w diecie, czy alergie.

Samodzielny wybór składników i brak alergii to nie jedyny plus surowej diety BARF. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy listę korzyści tej diety od właścicieli różnych ras psów.

Właściciele psów, którzy przestawili swoje psy na dietę BARF, zauważyli wiele korzystnych zmian:

Czy nadal masz wątpliwości co do korzyści diety surowej BARF dla Twojego czworonoga?

Chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania, a przy pomocy kalkulatora diety RawmeBox szybko i łatwo wybierzesz odpowiednią dietę dla swojego pupila. - Jeśli Twój pies skacze z radości na hasło „jedzenie”swobodnie możesz zacząć od pakietu startowego i stopniowo rozszerzać dietę BARF. Jeśli natomiast, Twój podopieczny jest mocnym alergikiem warto się wcześniej z nami skonsultować, mamy w zespole najlepszych dietetyków.

Pomóż swojemu psu przejść na surową dietę BARF, a zapewnisz mu zdrowe i długie życie.

 

Umów się na bezpłatną konsultację z naszym ekspertem od diety BARF i uzyskaj odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące żywienia Twojego psa!