Ratunku! Mój pies ma robaki! - czyli o pasożytach wewnętrznych słów kilka.

page image

Szacuje się, że ma je co drugi człowiek na Ziemi. Małe, niebezpieczne, a nawet zabójcze. Mowa o endopasożytach, czyli pasożytach jelitowych (choć tak naprawdę występować mogą one w całym organizmie). Powodują trwałe uszkodzenia układu nerwowego i narządów wewnętrznych, które mogą doprowadzić do kalectwa, a nawet śmierci. Jak zatem ochronić naszego pupila przed robakami? Jak odrobaczyć psa? Jak pozbyć się pasożytów z organizmu psa? Jak im zapobiegać?

Profilaktyka, która ratuje życia.

Najważniejszą kwestią jest profilaktyka przeciwpasożytnicza, która obecnie jest standardem weterynaryjnym w większej części świata. Na czym polega profilaktyka przeciw robakom u psa i innych zwierząt towarzyszących?

Odrobaczanie psa to najskuteczniejsza metoda pozbycia się z organizmu pupila endopasożytów. Profilaktykę zaczynamy już we wczesnym okresie życia zwierzaka.

Kalendarz odrobaczenia psów wygląda następująco:

2-3 tydzień życia - pierwsze odrobaczenie środkami w formie syropu lub pasty ze względu na młody wiek psa i brak możliwości połknięcia tabletki. Preparaty powinny zwalczać przede wszystkim nicienie (glisty), ze względu na możliwość ich transmisji od karmiącej matki.
4-5 tydzień życia - odrobaczenie powtórne preparatem zwalczającym nicienie.
6-7 tydzień życia - kolejna powtórka odrobaczenia preparatami na nicienie (glisty).
8-9 tydzień życia - odrobaczenie psa preparatem na nicienie (glistę).
12-13 tydzień życia - odrobaczenie psa głównie pod kątem nicieni.
Co 4 tygodnie do osiągnięcia 22 miesiąca życia psa - powtórki preparatu stosowanego wcześniej, profilaktyka przeciwko nicieniom (glistom).

Od czego zależy częstotliwość odrobaczania psa lub kota?

Przede wszystkim od warunków w jakich bytuje zwierzę. Dla przykładu:

Zwierzęta domowe przebywające głównie wewnątrz, wychodzące tylko na spacery na smyczy, pod stałą kontrolą właściciela, nie mające kontaktu z innymi zwierzętami, żywione przetworzonymi karmami (sucha karma) wymagają odrobaczenia 2 razy co 6 miesięcy.

Pies wychodzący, mający kontakt z innymi psami, ale pod nadzorem właściciela, nie spożywający surowego mięsa, nie mający kontaktu z dzikimi zwierzętami - 4 odrobaczenia co 3 miesiące.

Pies wychodzący w miejsca publiczne, często bez nadzoru właściciela, spuszczany ze smyczy, spożywający dietę opartą na surowym mięsie, wyjadający na spacerach nieczystości i rzeczy nie przeznaczone do spożycia, mający kontakt z dzikimi zwierzętami - co 1 do 3 miesięcy, czyli 4-12 razy w roku.

Psy polujące, psy mające częsty kontakt z padliną, surowym mięsem, przebywające na terenach występowania endemicznego tasiemca, biegające bez nadzoru właściciela, mające kontakt z odchodami innych zwierząt (szczególnie dzikich), psy koprofagiczne (wyjadające odchody) - zalecane odrobaczanie co miesiąc przeciwko tasiemcowi + 4 razy do roku przeciwko nicieniom (średnio co 3 miesiące).

Zdarza się jednak, że właściciele psów z pierwszej grupy nie chcą odrobaczać swoich zwierząt (tabletki na odrobaczenie są silne) ze względu na stan zdrowia zwierzęcia. W tym i tylko w tym przypadku (zwierzęta domowe z minimalną ekspozycją na endopasożyty) można wykonywać badanie kału pod kątem obecności jaj lub dorosłych osobników endopasożytów. Takie badanie wykonujemy co pół roku. W przypadku braku obecności pasożytów można podjąć decyzję o zaniechaniu odrobaczenia. Warto jednak obserwować uważnie swojego pupila i w razie niepokojących objawów powtórzyć badanie.

W drugim przypadku stosujemy takie same zalecenia, ale zmieniamy częstotliwość. Badanie kału pod kątem pasożytów powtarzamy co 3 miesiące.

Czy odrobaczanie jest konieczne? A może naturalne metody?

Istnieją sposoby na ograniczenie możliwości zarobaczenia zwierzaka domowego. Dla psów i kotów żywionych dietą RAW (dieta surowa) poleca się konkretne rodzaje ziół i warzyw, które mogą znacząco wpłynąć na te zdolności. Wspomaganie organizmu naszego pupila na wszystkich płaszczyznach ma duże znaczenie i odgrywa ważną rolę w jego życiu.

Do roślin, które wspierają naturalną odporność na endopasożyty należą między innymi:

Dodatek tych roślin, ziół do pokarmu naszego psa pomoże w naturalnej ochronie przed endopasożytami.

Ważną kwestią jest także utrzymywanie zdrowej flory bakteryjnej w układzie pokarmowym naszego zwierzęcia. Zrównoważone, zdrowe i dopasowane do potrzeb naszego czworonoga żywienie z pewnością pomoże w utrzymaniu go w zdrowiu - także pod kątem pasożytów. Diety naturalne oparte na surowym mięsie są najlepszym sposobem żywienia Twojego psa.

Jeśli chodzi o żywienie RAW - pamiętaj, by mięso pochodziło ze sprawdzonych źródeł, było odpowiednio atestowane, a zwierzęta poddane ubojowi nadzorowane przez lekarza weterynarii. Takie mięso znajdziesz w naszych posiłkach RAWme Box. Gwarantujemy Ci najlepszą jakość posiłków oraz bezpieczeństwo Twojego pupila.

RAWme Box to posiłki tworzone z pasją do zwierząt. Tej jakości nie znajdziesz nigdzie indziej. Zapraszamy Cię do świata, w którym żywienie psich przyjaciół odgrywa najważniejszą rolę w opiece nad nimi. Z nami dowiesz się jak żywić swojego pupila i dlaczego sucha karma to słaby wybór.

Zainteresował Cię nasz artykuł? Chcesz więcej? Zaglądaj do nas regularnie i chłoń wiedzę, która pomoże Ci w utrzymywaniu swojego zwierzaka w najlepszy sposób! Potrzebujesz diety pudełkowej dla psa? Sprawdź naszą ofertę i zamów już teraz. Obiecujemy Ci, że Twój pies opsialeje ze szczęścia ;)